ONLINE VÝUKA A ZDROJE

Vážení zákonní zástupci,

vzhledem k vyhlášení nouzového stavu státu pokračujeme v nastaveném režimu – výuku připravujeme a řídíme z domova především elektronicky:

1. stupeň a 2. stupeň – učitelé pokračují v zadávání učiva a domácí přípravy pomocí Microsoft Teams.

Výukové zdroje dostupné na internetu budou vybírat učitelé a zašlou vám doporučení vhodného odkazu pro vaše děti.

Další  výukové zdroje  jsou dostupné na:

Učení s Libuškou. Výuková videa českého jazyka pro 1. až 5. třídu to je PRIMAúča.

UčíTelkaČeská televize spouští od pondělí 16. března unikátní vysílání UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma s přípravou na přijímací zkoušky.

Salmondo #NaDálku. Stejně jako celá řada dalších organizací ve vzdělávání, i my chceme podpořit učitele a rozšířit možnosti distanční výuky o podporu kariérového poradenství a osobního rozvoje žáků. Proto nyní všem základním a středním školám v ČR nabízíme plnou verzi aplikace Salmondo pro podporu kariérového poradenství zdarma do konce školního roku 2019/2020.

Chybí Vám výukové materiály? Bojíte se, že vám dojdou nápady na domácí cvičení? Dětský knižní klubu Grada nabízí: Ukázky z knížek, které stačí jen vytisknout a děti mohou rovnou procvičovat, můžete stáhnout zde. Nezapomeňte také na naše oblíbené tematické pracovní listy věnované dějepisu, které mají všichni zdarma k dispozici.

 Khan Academy je vzdělávací web s interaktivními videy z předmětů jako je biologie, chemie, matematika, ekonomie a další. Je dostupný v češtině, od nedávna existuje také v podobě mobilní aplikace.

Zatímco většina studentů nemusí domácí úkoly milovat, milují šanci být kreativní a bavit se na Code.org. Studenti si mohou doma rozvíjet dovednosti měnící život vytvořením vlastní aplikace nebo hry a jejich sdílením s rodinou a přáteli.

Dějiny udatného českého národa je kreslený seriál pro děti o české historii. Autorkou pořadu byla Lucie Seifertová. Postavou vypravěče provázejícího seriálem je český lev, kterého namluvil Jiří Lábus. Seriál odvysílala Česká televize premiérově v letech 2010–2012.

Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut. Jako rodič klikněte sem

Výuková Youtube videa – o mnoha kvalitních vzdělávacích Youtube kanálech se zmiňujeme například v tomto článku, další je možné snadno dohledat po zadání tématu přímo ve vyhledávači. Pokud vaši žáci zvládají angličtinu, určitě doporučujeme kanál The School of Life (k videím je možné dodat titulky).

Interaktivní výukové materiály Taktik. Naše interaktivní tituly z prvouky, češtiny, vlastivědy, přírodovědy, matematiky, zeměpisu, dějepisu, chemie a fyziky ocení každý. 

Isibalo – pro matematikáře, fyzikáře a chemikáře tu máme platformu zaměřenou na výuková videa přímo pro jejich předměty. Web nabízí srozumitelně vysvětlenou látku ve videích, ale i příklady na procvičení.

Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in, finanční gramotnost zase Zlatka.in (1.,2. stupeň ZŠ a SŠ), češtinu Gramar.in (1.-6. třída ZŠ a 4. ročník SŠ) a zeměpis Geograf.in.

Nabla.cz se zaměřuje na biologii, fyziku, matematiku, češtinu, chemii a programování. Speciální sekce jsou dokonce připraveny i pro maturanty.

Chemikáři určitě ocení portál Prvky.com, kde naleznou výklady určitých kapitol nebo interaktivní tabulku prvků.

Další procvičování učiva, jak už sám název napovídá, nabízí například Drillandskill.cz.

Procvičování látky je možné také skrze platformu Umímeto.cz, momentálně je k dispozici čeština, angličtina, němčina, matematika, programování nebo cvičení zaměřená na fakta.

Čtení, angličtinu a španělštinu si žáci mohou na mobilu nebo tabletu procvičovat na Včelce. Interaktivní cvičení jsou obzvláště vhodná pro děti se specifickými poruchami učení nebo pro cizince.

Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz.

Zapojit prvky počítačové hry do výuky si můžete zkusit díky Minecraft for Education (ENG). Ano, jedná se o verzi mezi dětmi tolik oblíbené PC hry uzpůsobené pro vzdělávací prostředí. O tom, jak hra najde skvělé uplatnění při výuce programování nebo chemie, si v češtině můžete přečíst zde. Zapojte vaše děti do soutěže Micraft cup – informace zde. Registrační formulář zde.

Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu.

Nakladatelství FRAUS díky vládnímu opatření zpřístupňuje zdarma všechny své elektronické učebnice pro základní i střední školy.

Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA kvůli uzavření škol také volně zpřístupnilo své interaktivní učebnice (obsahují materiály pro první i druhý stupeň).

Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem.

Audiovizuální lekce pro humanitně zaměřené obory (například dějepis nebo občanskou výuku) najdete na portálu Jeden svět na školách. Na portál se sice musíte přihlásit, ale vše je zdarma a práce s ním je intuitivní a jednoduchá. Jednotlivé filmy žákům nasdílíte pomocí tlačítka „zpřístupnit žákům“ a pracovní materiály připravené Jedním světem na školách rozešlete žákům jednoduše pomocí e-mailu. Pokud jste doteď bojovali s nedostatkem času pro promítání filmů ve výuce, nyní nastal ten správný čas se jim v pohodlí domova věnovat.

Zajímavé zadání úkolů nabízí například i projekt Vyprávěj příběh od Paměti národa. Žáci v něm mají za úkol vyhledat a vyzpovídat pamětníka a jeho příběh převést do audiovizuální podoby.

Portál Moderní dějiny nabízí kvalitně zpracované výklady událostí minulého století. Materiály se mohou hodit pro dějepis i občanskou výchovu.

Dějepisáři určitě ocení službu Old Maps Online (ENG), ve které můžete vyhledávat historické mapy míst na celém světě. Nechybí mezi nimi samozřejmě ani Praha.

Zlepšit si své kritické myšlení umožňuje portál Trainbra.in.

Učitelům výtvarné výchovy ovládajícím angličtinu se bude hodit Google Arts & Culture (ENG), kde ve vysokém rozlišení najdete fotografie mnoha uměleckých děl.

Pokud je vaším cílem zlepšit mediální gramotnost vašich studentů, velmi doporučujeme portál Svět médií a jeho otevřenou učebnici, ve které naleznete zpracované kapitoly z mediální výchovy. Web vznikl na základě povinně volitelného předmětu pražského Gymnázia Na Zatlance.

Přes 3300 vzdělávacích přednášek na různá témata najdete na TED Talks. Mnoho z nich je česky, případně jsou opatřeny českými titulky. Nebojte se však se žáky ve vyšších ročnících pracovat ani s videy v angličtině.

Profesionálně připravené kurzy naleznete také na Seduo.cz. Zdarma jsou jen některé kurzy, za to však za ně můžete obdržet potvrzení. Studentům se mohou hodit například kurzy angličtiny.

Jazykáři mohou využít celosvětově známou aplikaci na učení jazyků Duolingo. Doporučili bychom ji ale spíše žákům, kteří s cizím jazykem teprve začínají.

Kahoot! přináší poutavé učení miliardám. Učitelé, studenti, podniky i rodiče používají Kahoot! Pro skupinové učení, e-learning, distanční vzdělávání a samostudium všude!

Zdroje: http://skoly.praha-mesto.cz/88502_Ruzna-reseni-pro-on-line-vyuku-pro-komunikaci-a-vyuku-s-zaky-a-studenty-doma, https://digikoalice.cz; https://perpetuum.cz; https://www.veskole.cz/;   https://www.nns.cz; https://www.microsoft.com/cs-cz;  https://www.cisco.com/c/cs_cz/index.html a podněty Vás učitelů pražských škol 

 

Komentáře jsou uzavřeny.